دوشنبه 28 آبان ماه 1397
  ورود
/صفحه اصلي/اخبار ملی
   
95/02/20
برندسازی، فرآوری و صادرات محصولات کشاورزی ایران به بازارهای جهانی با همکاری هلند

در دیدار «حجتی» و «کامپ» تاکید شد:

برندسازی، فرآوری و صادرات محصولات کشاورزی ایران به بازارهای جهانی با همکاری هلند

ایران و هلند در زمینه توسعه همکاری های تحقیقاتی، آموزشی و تجارت مشترک محصولات کشاورزی توافق و تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، در نشست مشترک وزرای کشاورزی ایران و هلند که امروز در تهران برگزار شد، مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی بر همکاری های تجاری دو کشور و صادرات محصولات کشاورزی ایران به بازراهای جهانی تاکید کرد و گفت: تجارت دو کشور با سایر کشورها، یکی از زمینه های توسعه همکاری است و با توجه به موقعیت ایران و بازار 300 میلیون نفری منطقه و همچنین موقعیت هلند در حوزه صادرات، محصولات کشاورزی دو کشور قابل عرضه به بازارهای جهانی است.
وی با بیان این که بعد از توافق هسته ای، همکاری های ایران با سایر کشورها روز به روز در حال گسترش است، افزود: پیشنهاد تجارت مشترک دو کشور یک فرصت برای توسعه همکاری ها به شمار می رود.
حجتی با بیان این که بعضی از محصولات کشاورزی ایران مانند پسته، زعفران و خرما در دنیا منحصر به فرد هستند، اظهار داشت: ایران دارای رتبه های نخست در تولید این محصولات می باشد.
وی به ظرفیت ها و توانمندی های کشور در بخش شیلات نیز اشاره و در زمینه سرمایه گذاری های مشترک در خصوص فرآوری، برند سازی و صادرات محصولات آبزی و ماهیان خاویاری با هلند اعلام آمادگی کرد.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که ایران سرمایه گذاری های سنگینی برای اجرای طرح تولید ماهی در قفس در سواحل جنوبی انجام داده است، گفت: در یک برنامه بلند مدت تولید یک میلیون تن و در برنامه میان مدت تولید 200 هزار تن ماهی در قفس در سواحل خلیج فارس و دریای عمان را برنامه ریزی کرده ایم.
وی در باره تولید میگو نیز اذعان داشت: تمام زنجیره تولید میگو مانند تولید نهاده ها، لارو، پرورش و فرآوری تحت استاندارهای اروپایی صورت می گیرد و امیدواریم با کمک هلند و تولید کنندگان داخلی بتوانیم، تولید میگو را گسترش دهیم.
حجتی به خاویار ممتاز ایران نیز اشاره داشت و خاطر نشان کرد: با توجه به برداشت بی رویه از ماهیان خاویاری دریای خزر پس از فروپاشی اتحاد شوروی، ذخایر خاویار خزر به صفر نزدیک شد و از این رو، ایران سرمایه گذاری های سنگینی در دو دهه گذشته در سواحل خزر برای تولید خاویار پرورشی کرده است.
وی در همین حال برند سازی، فرآوری و صادرات گیاهان دارویی را یکی دیگر از زمینه های همکاری ایران و هلند نام برد و اعلام کرد: به علت تنوع اقلیمی در ایران نزدیک به 1450 گونه گیاهان دارویی شناسایی شده که در حال حاضر به صورت خام و فله ای صادر می شود.
حجتی افزود: مواد موثر این گیاهان در درمان و پیشگیری از بیماری بسیار موثر است و برندسازی، فرآوری و صادرات این محصولات می تواند در دستور کار همکاری دو کشور قرار گیرد.
وی با اذعان به این که در ماه های اخیر میان بخش های خصوصی دو کشور، همکاری های خوبی در حوزه توسعه گلخانه ها و انتقال تکنولوژی صورت گرفته است، خواستار حمایت دولت هلند از این همکاری ها شد.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: هم اکنون سه پروزه ساخت گلخانه با سرمایه گذاری مشترک بخش خصوصی دو کشور در استان های لرستان در سطح 750 هکتار، کرمان در سطح 50 هکتار و منطقه آزاد جلفا در حال اجرا است.
وی در همین حال آینده همکاری های ایران و هلند را روشن توصیف و ابراز امیدواری کرد که مسایل بانکی دو کشور برای توسعه تجارت و سرمایه گذاری های مشترک در تولید و صنایع کشاورزی هر چه زودتر حل و فصل شود.
در این نشست، هنک کامپ وزیر اقتصاد، انرژی و کشاورزی هلند که در راس یک هیات 50 نفری به ایران سفر کرده است، خواستار همکاری در زمینه صادرات محصولات باغی و لبنی ایران به سایر کشورها شد.
وی با بیان این که ایران دارای میوه و محصولات لبنی با کیفیتی است، گفت: طبق بررسی های ما، امکان همکاری ایران و هلند برای صادرات این محصولات به سایر کشورهای اروپایی وجود دارد.
کامپ افزود: فرصت های زیادی در ایران برای تولید گل وجود دارد و هلند یکی از بهترین تولید کنندگان گل در جهان است و ما به دنبال ایجاد همکاری در این زمینه با ایران هستیم.
وی با تاکید بر این که هلند خواستار روابط بلند مدت با ایران است اظهار داشت: امیدوارم در زمینه های مختلف کشاروزی به تفاهم نامه همکاری برسیم.
وزیر اقتصاد، انرژی و کشاورزی هلند با بیان این که برای هلند، ژنتیک گیاهان از اهمیت خاصی برخوردار است، گفت: ژنتیک گیاهان می تواند مبنای مهمی برای تولید محصولات با کیفیت باشد و از آنجایی که در ایران، تخصص بالایی در مورد ژن گیاهی وجود دارد، دو کشور می توانند در این زمینه همکاری های خوبی داشته باشند.
کامپ در همین حال در زمینه پیشنهاد همکاری ایران و هلند برای برندسازی و بازاریابی گیاهان دارویی اعلام آمادگی کرد و اذعان داشت: دو کشور می توانند کارهای زیادی در حوزه گیاهان دارویی انجام دهند.

استفاده از اين خبر بدون ذكر منبع ممنوع است
نظرات شما
افزودن نظر شما
ارسال نظر
بازگشت
Module Border Module Border
  اخبار ملی 
RSS
 
1 2

Module Border Module Border
   
     
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا